Hızlı Erişim

Halfeti MYO İşbirliğinde 'Geleneksel 6. Meyve Yemekleri Festivali' Düzenlendi

image

13.5.2022

Halfeti Meslek Yüksekokulumuz, Slow Food Halfeti ve Halfeti Belediyesi iş birliğinde ‘6.Geleneksel Meyve Yemekleri Festivali’ yapıldı.

Festivalde yörede yetişen meyvelerle yapılan; erik dolması, yenidünya kebabı, kirazlı içli köfte, erikli sote, dut pilavı, şabut balığı ve benzeri lezzetler ikram edildi.
Yöresel lezzetleriyle ünlü Şanlıurfa'nın Halfeti ilçemizde, '6.Geleneksel Meyve Yemekleri Festivaline, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Halfeti Belediye Başkanı Şeref Albayrak, Halfeti Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğr. Gör. Dr. Fatih Kayran, öğretim elemanları, öğrenciler, vatandaşlar ve davetli misafirler katıldı. Festivalde, meyveler ile hazırlanan yemekler sergilenerek katılımcıların beğenisine sunuldu.

Halfeti’ye özgü yöresel meyve yemekleri, Halfeti Meslek Yüksekokulumuz öğrencilerinin etkin katılımıyla hazırlanıp konuklara ikram edildi.

Bu yıl 6. kez düzenlenen ‘Geleneksel Meyve Yemekleri Festivali’nde yapılan birbirinden lezzetli yemekleri tüm dünyaya tanıtmayı amaçladıklarını belirten paydaşlar, festivale ilginin her geçen yıl arttığını da söylediler.

Yaban meyveleri toplama yürüyüşü ile başlayan, meyve ağaçları dikimi ile devam eden programda,  Jens Notroof ve Betül Çeçen ‘Meyve Mutfağının Dünü ve Bugünü’ sergi açılışı gerçekleştirildi.

Aynı gün Türk Mutfak Kültürü ve Yemekleri yazarı Nevin Halıcı, TAŞFED Başkanı Bayram Özrek, Öğr. Gör. Ceyhun Uçuk, Öğr. Gör. Dr. M. Fatih Kayran tarafından Anadolu’nun Meyve Yemekleri Paneli gerçekleştirildi.

Festival alanı açılışında ise katılımcılara ekmek arası Karadutlu Şabut Balığı ikram edildi, ŞANGED üyelerinin meyve dekor atölyeleri etkinliğini de gerçekleştirdiği festivalde ünlü sanatçı Sevcan Orhan sahne aldı ve festivalin son günü ise Halfeti MYO’da Ünlü Şeflerle Atölyeler etkinliği gerçekleştirilerek festival son buldu.