Hızlı Erişim

Üniversitemizde Uluslararası Öğrenci Sınavının İkincisi Yapıldı

image

19.6.2021

Uluslararası Öğrenci Koordinatörlüğümüz tarafından ön lisans ve lisans seviyelerindeki programlara yerleşmek için yabancı uyruklu öğrencilere yönelik sınavın ikincisi gerçekleştirildi.

Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde, seyreltilmiş sınıflar, temizlik, hijyen, mesafe gibi her türlü pandemi şartları kuralları gözetilerek yapılan sınav, eş zamanlı olarak 12 merkezde yapıldı. Şanlıurfa, İstanbul, Gaziantep, Hatay, Ankara, Mersin, Kilis, Bursa, Kayseri, Kahramanmaraş, Sakarya ve Van illerinde yapılan sınavda 1100 personel görev aldı. 408 salonda yapılan sınava, 7223 öğrenci kabul edildi.

Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından yerleştirilmeye hak kazanan öğrenciler, aldıkları puan sıralamasına göre ve tercihleri doğrultusunda yabancı uyruklu öğrenci kontenjanından yararlanarak Türkiye’de bulunan 90’ın üzerinde devlet ve vakıf üniversitelerine kontenjan dahilinde kayıt yapma hakkı kazanacaklar. Soru hazırlama, baskı, organizasyon, değerlendirme gibi tüm aşamalarının Üniversitemiz Uluslararası Öğrenci Sınav Komisyonu tarafından yapılan HARRAN YÖS sınavı, ülkemizde yapılan benzer sınavlara göre en fazla öğrenci katılımı olan ve üniversitelerce kabul gören sınav olarak rağbet görüyor.

Üniversitemiz tarafından ÖSYM standartlarına göre hazırlanan sınava toplamda bu yıl 15 bin 500 aday başvuruda bulundu. Üniversiteler arasında en çok adayın katıldığı sınav olan HARRAN YÖS, soruların hazırlanmasından, sınavın organizasyonu, gerçekleştirilmesi ve ölçme-değerlendirilmesine kadar tüm aşamaları,  akademisyenlerimiz tarafından gerçekleştiriliyor.

Sınav binalarını ve salonları gezerek Uluslararası Öğrenci Koordinatörümüz Prof.Dr. Hüsamettin Bulut ve Koordinatör Yardımcısı Öğr. Gör. Rejhan Rahman’dan bilgiler alan Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik öğrencilerle ilgilenerek sınavda başarılar diledi.

Kaynak: Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü