Hızlı Erişim

Üniversitemizin Katkılarıyla Urfa Müziği ile İlgili İlk Bilimsel Kitap Yayınlandı

image

5.12.2020

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Harran Üniversitesi işbirliği ile hazırlanan “Urfa’da Müzik” kitabı yayınlandı.
 
Editörlüğü ve bilim kurulunu Üniversitemiz öğretim elemanlarının yaptığı “Urfa’da Müzik” kitabı, 450 sayfa, 10 ana başlık ve 44 makaleden oluşuyor.
 
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Harran Üniversitesi işbirliği ile hazırlanan, Urfa’da Arkeoloji / Tarih ve Müzik, Urfa’da Mûsikî ve Mûsikîşinaslar, Müzik ve Toplum / Müzik Sosyolojisi, Mûsikî İcracılığı / Hânendelik, Din / Tasavvuf Mûsikî İlişkisi, Dârü’l-Elhân ve Urfa Müziği Repertuarı, Urfa Müziğinde Derleme, Beste ve Arşiv, Urfa’da Mûsikî Edebiyatı, Sıra Geceleri ve Urfa’da Müzik Eğitimi, Teorisi ve Kültürü ana başlıklarında oluşan kaynak kitap, Urfa müziği ile ilgili yayınlanan ilk bilimsel kitap oldu.
 
Tarihi ve kültürünün yanı sıra Şanlıurfa’nın UNESCO müzik şehri süreci için önemli bir adım olan bu kaynak kitabın oluşumuna katkı sağlayan ve emek veren, Üniversitemiz Devlet Konservatuvarı ve Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalının tüm öğretim elemanları başta olmak üzere; Prof. Dr. Ekrem Bektaş, Prof. Dr. Abdullah Ekinci, Prof. Dr. Hüseyin Akpınar, Prof. Dr. Mehmet Önal ve Doç. Dr. Mahmut Kaya’yı tebrik ederiz.
 
Kaynak: HRÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü