Hızlı Erişim

Harran Üniversitesinden Bilim ve Uluslararasılaşma Konularında Büyük Başarı

image

18.4.2020

 

Harran Üniversitesi (Eğitim Fakültesi ve Proje Destek Ofisi) öncülüğünde Rochester Institute of Technology (ABD), Buck Artificial Intelligence Systems Inc. (Silicon Valley, ABD), Global Al HUB, Al Business School (Switzerland), Genç STEM ve Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Urfa STEM ortaklığında sunulan 500.000 TL bütçeli “Eğitimde Yapay Zeka ve Astrofizik” (A2 in Education) projesi ABD Embassy Grant Programından kabul aldı.  


Yapay Zeka ve Astrofizik odaklı projede toplam 560 öğretmen adayına ve öğretmene Rochester Institute of Technology (ABD) ve Harran Üniversitesi araştırmacıları tarafından verilecek eğitimler ile öğretmen yetiştirme alanında yapay zeka ve astrofizik eğitimi konusunda teknik altyapı oluşturulması hedeflenmiştir. Projede yapay zekanın temelini oluşturan bilgi işlemsel düşünme becerilerini artırmak adına öğretmen ve öğrencilerin kullanımına yönelik 2 adet donanımlı Yapay Zeka ve Astrofizik atölyesi de kurulacaktır.  
ABD ve İsveç kökenli kurumlardan yapay zeka ve astrofizik konusunda çalışan uzmanlar ülkemizde bu çalışmalara katılarak ve teknoloji transferine danışmanlık desteği verecektir.

Uluslararası bilim ağı kurma adına ABD’li ve Avrupa’lı araştırmacılar yanında MIT Kavli gibi önemli kurumlarda görev almış Dr. Tansu Daylan, Dr. Selçuk Topal ve Amerika’da robotik alanında başarılı çalışmalar yürüten ve projenin önemli bir ayağını yürütecek olan Dr. Ferat Şahin ve Dr. Celal Şavur gibi saygın bilim adamlarının dahil olduğu çalışma grubuyla atölyelerin kurulumu sonrası eğitimde teknoloji kullanımına yönelik eğitim çalışmaları hız kazanacaktır. 2 atölyede yıl boyunca öğretmen eğitimleri dışında 500’den fazla öğrencinin de bu öğretmenlerimiz liderliğinde Yapay Zeka ve Astrofizik eğitimi alması planlanmaktadır. 

Harran Üniversitesi ayrıca MEB (Yeğitek), Urfa STEM ve IBM Londra ofisinin de dahil olduğu mevcut proje çalışması sonucu “Yapay Zeka Eğitimi” kitabıyla ülkemizde temel eğitimde yapay zeka harekatını başlatmış; ABD ortaklı onaylanan bu proje ile de yüksek teknoloji ayağını uluslararası anlamda daha da güçlendirerek devam ettirmeyi planlamaktadır.