Hızlı Erişim

Hizmet İçi Eğitim Programlarının 9.’uncusu Gerçekleşti

image

11.10.2019

Hizmet İçi Eğitim Kapsamında ‘Siber Farkındalık ve Bilişim Sistemlerinde Dolandırıcılık’ Konulu Sunum Yapıldı

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın düzenlediği ve Tanıtım Ofisi’nin katkılarıyla gerçekleşen programda Harran Üniversitesi 2019 Hizmet İçi Eğitim Programları Kapsamında, ‘Siber Farkındalık ve Bilişim Sistemlerinde Dolandırıcılık’ konusunda İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele ve Bilişim Uzmanları Murat Çam ve Fatih Ceyhun Tekin bilgilendirmelerde bulundular.

Program açış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Esra Siverekli, çağımızda teknoloji kullanımının artmasıyla bu alanda gerçekleşen sahtekarlık ve dolandırıcılık faaliyetlerinin de artış gösterdiğini bu noktada siber farkındalığın önemli bir konu olduğunu belirtti.

Bilişim uzmanları Çam ve Tekin, kişisel verilerin hukuka aykırı olarak ele geçirilmesi, depolanması veya paylaşılması, yasa dışı bahis, çocukların cinsel istismarı, tehdit, şantaj, hakaret, bir bilişim sistemi kullanılarak işlenen nitelikli dolandırıcılık konularında bilgilendirmelerde bulundu. Ayrıca bilişim sistemlerinin güvenliğini veya kullanıcısını hedef alan ve bilişim sistemleri kullanılarak işlenen siber suçlardan örnekler paylaşarak, katılımcılara ne tür önlemler alabilecekleri hakkında bilgiler verdiler.

Osmanbey Yerleşkesi Ziraat Fakültesi konferans salonunda yapılan etkinliğe, Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Esra Siverekli, İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele birim yetkilileri, Harran Üniversitesi Genel Sekreteri Abdulhalim Dündar, idari birim amirleri, akademik ve idari personeller ile öğrenciler katıldı.