Hızlı Erişim

Engelsiz Üniversite Olarak Özel Gereksinimli Bireylerimizi Unutmadık

image

1.12.2023

 

Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümümüz tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla ‘Sesten İzler Konferans ve Sergisi’ düzenlendi.

Fen-Edebiyat Fakültesinde yapılan programa, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet İlyas, Eğitim Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Mahmut Işık, Ziraat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ahmet Yılmaz, Şanlıurfa’da bulunan Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürleri, akademisyenler, Lokman Hekim ve Harran Üniversitesi öğrencileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okumasıyla başlayan programda, günün anlam ve önemine binaen Eğitim Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Mahmut Işık bir konuşma gerçekleştirdi.

Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölüm Başkanımız Zekai Ayık’ın Harran Üniversitesi’nde engelsiz öğrencilerimiz için yaptığı çalışmalara dair bilgiler aktarması ve Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü öğrencilerinin müzik dinletisi ile devam eden programda, ‘Engel ve Erişilebilirlik’ temalı Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Sümeyye Okyar ve ‘Erişilebilir Materyal Projesi’nin tanıtımı ile ilgili Lokman Hekim Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Havva Sibel Kurt birer sunum yaptılar.

Sunumlarda, özel gereksinimli bireylerin toplumsal yaşama katılımları, yapılan yasal düzenlemeler, haklar gibi konular ve özel gereksinimli bireylerin sosyal hayata katılımlarında karşılaştıkları engeller ile bu alanda yapılan iyi uygulamalar konuları ele alındı.

Sunumların ardından ‘Sesten İzler’ isimli materyal sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Program sonrasında Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü hocaları, Lokman Hekim Üniversitesi hocaları ve öğrencileri ile birlikte Haliliye Görme Engelliler Okuluna bir ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaret kapsamında okulda eğitimine devam eden tüm öğrencilere yaş düzeylerine göre çeşitli hediyeler takdim edildi. Ayrıca etkinlikler kapsamında Şanlıurfa'da eğitime devam eden özel eğitim kurumları ve üniversite arasında yapılabilecek projeler görüşüldü.

Kaynak: Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü