Hızlı Erişim

Öğrencilerimizden Yeni Bir Başarı Daha

image

28.11.2023

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yürütülen ve bu yıl 10.’su düzenlenen “Türkiye Innovation Week” kapsamında düzenlenen ‘İnovaTim İnovasyon’ yarışmasına, Üniversitemiz damgasını vurdu.

Fen-Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü yüksek lisans öğrencisi Ümmühan Şaş ile lisans öğrencisi Bengü Kelender’den oluşan “algPack” takımı, büyük başarılara imza atmaya devam ediyor.

Türkiye’nin 86 farklı üniversitesinden 2037 öğrenci; iklim krizi, sürdürülebilirlik ve afet yönetimi konularına yönelik çözümler tasarlamak için bir araya geldi.

Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencilerimiz 686 takım içerisinden ilk 10 takım arasına girerek, tüm etapları başarıyla geçtiler. Yarışmada üçüncü olarak dereceye giren öğrenciler, 60 bin liralık ödül ve projelerini yatırımcılara sunabilme imkânına sahip oldular.

Aynı öğrenciler daha önce de Habitat Derneği ve UNICEF ortaklığında yürütülen ‘Geleceği Eşitle Projesi’ kapsamında düzenlenen Genç Girişimciler Fikir Maratonu yarışmasında dereceye girmeyi başarmış ve 50 bin liralık ödülün sahibi olmuşlardı.

Danışmanlığını Fen- Edebiyat Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Yusuf Kurt’un yaptığı projede; atık alglerden %100 doğada çözülebilen biyoplastik hammadde elde edilmesi ve farklı polimerlerle karışım yaparak plastik kullanılan birçok alanda değerlendirilmesi hedeflenmektedir.

Büyük başarılara imza atan öğrencilerimiz ve danışman hocamızı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Kaynak: Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü