Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Şanlıurfa İl Müftülüğü işbirliği ile “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” konulu Uluslararası XI. Kutlu Doğum Sempozyumu düzenlendi.
Osmanbey Kampüsü Fen-Edebiyat Fakültesi Büyük Anfi salonunda düzenlenen sempozyuma Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bürhan Akpunar, Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Dairesi başkanı Doç. Dr. Mustafa Sarıbıyık, Şanlıurfa Müftü yardımcısı Rıfat Çevik, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Akgündüz, öğretim elemanları, Müftülük yetkilileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başlayan programın açılışında konuşan dekan Prof. Dr. Murat Akgündüz; “Kutlu doğum haftası, mevlit kandiline alternatif değildir, onun devamı ve tamamlayıcısıdır. Kutlu doğum haftasını, hepimizin malumu olan, dinimizi istismar eden bir gruba aitmiş gibi göstermekte doğru değildir. Peygamberimizi anmak ve anlatmak kimsenin tekelinde değildir” dedi.

Daha sonra kürsüye çıkan Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Dairesi başkanı Doç. Dr. Mustafa Sarıbıyık, yeryüzünde vahşetle özdeşleşmiş bir toplumu emin ve güvenilir bir toplum haline dönüştüren, o toplumu emin bir şekilde yeniden inşa edenin Muhammed-ül Emin olduğunu söyledi. Doç Dr. Sarıbıyık: “İslam coğrafyasında bir taraftan DEAŞ , bir taraftan Boko Haram, El Kaide, Eşşebab gibi terör ve cinayet şebekeleri İslam’ı terör ve şiddetle özdeşleştirerek din güvenliğini tehdit ederken, diğer taraftan FETÖ, PYD dini istismar ederek adeta bütün bir toplumu din duygusuyla aldatarak , değerlerimizi çalıp yok ederek, din güvenliğini tehdit ettiğine hep birlikte şahit olduk. Ülkemizin maddi varlıktan yoksun olan zeki çocuklarının idraklarını ve akıllarını çaldılar” diye konuştu.

Bu yıl “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” başlığıyla  düzenlenen kutlu doğum temasının çok güzel düşünülmüş bir tema olduğunu dile getiren Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bürhan Akpunar; “Toplum ve güven. Güven müminin temel vasfı olduğu gibi psikoloji ve pedagojinin de temel ilkelerindendir. Bir insanın bir numaralı ihtiyacı fizyolojik ihtiyaçlar olarak sağlanırken, hemen ikinci sıradaki ihtiyacı güvendir. Bu anlamda sempozyumun teması, insan fıtratını temsil ediyor. Çünkü güven ve güvenilmek insanın fıtratı, güvensizlik ise fıtrattan taşkınlık, fıtratın zıttına  sünnetullaha aykırı hareket etmek demektir” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından İlahiyat Fakültesi öğrencileri arasında Kur’an-ı Kerim ve Ezanı güzel okuma yarışmasında dereceye giren öğrenciler, çeşitli hediyeler ve plaketle ödüllendirildi.
Sempozyumun sabahki programına, İlahiyat Fakültesi Öğretim Elemanı Doç. Dr. Hüseyin Akpınar’ın Dinî Mûsıkî dinletisiyle devam edildi.

Prof. Dr. Yusuf Ziya Keskin başkanlığında düzenlenen Sempozyum’un düzenleme kurulunda Şanlıurfa İl Müftü Yardımcısı  Rıfat Çevik, İlahiyat Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Kurt , Yrd. Doç. Dr. Ömer Sabuncu, Arş. Gör. Mahmut Sabuncu  Arş. Gör. Selim Yılmaz , Merkez Vaizi Mehmet Vehbi Toktay ve Mehmet Emin Çiftçi görev aldılar.
 
Dört oturum şeklinde yapılan ve gün boyu devam eden olan sempozyumda; “Güven Toplumunun Önemi” “Güven Toplumu Oluşturmanın İlkeleri”  “Güven Toplumunun İnşası”  ve “Güven Yönetimi” başlıkları altında sunumlar gerçekleştirildi.