Hızlı Erişim

BESYO, Sağlıklı Yaşam İçin Evde Spor Aktiviteleri Başlattı

image

3.5.2021

Evlerde vakit geçirmeye başlayanların en büyük sorunlarından biri hareketsizlik. Kapanma döneminde düzensiz beslenme ve hareketsizlik, sağlık problemlerini de tetiklemekte. Oysa evde kalındığı günlerde düzenli egzersiz yaparak hareketsizliğin önüne geçmek mümkün.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulumuz, pandemi sürecinde evde sağlıklı yaşam için fiziksel aktivite yapılmasına yönelik etkinlikler başlatıyor.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyemiz Doç. Dr. Yakup Aktaş nezaretinde sağlıklı bünyenin oluşması açısından yapılacak fiziksel aktiviteyle hareketsizlikle mücadele etmek bir nebze mümkün olacak.

Pandemi nedeniyle hareketsizliğin arttığını belirten ve düzenli spor yapmanın vücut bağışıklığının iyileşmesi için en önemli etkenlerden biri olduğunu vurgulayan Doç.Dr. Aktaş; "Sadece aldığımız besinler değil, spor da bağışıklığı destekliyor. Pandemi döneminde evde egzersiz yapmak bağışıklığı güçlendirir. Hangi yaşta olursak olalım egzersizlerimizi ihmal etmemeliyiz.

İnsanlarımız evde durduğu için kasları zayıflıyor. Uygun hareketlerle bunun önüne geçmemiz gerekiyor. Belirli periyodlarla hareketlerimizi de arttırmalıyız. Vücudumuzu, düzenli şekilde yapacağımız hareketlerle çalıştırmak çok önemlidir. 17 günlük bu süreçte haftada 3 gün günde 1 saat olmak üzere online olarak kardiyo egzersizleri, esneklik ve direnç lastikleri ile egzersiz yapacağız. Öğrencilerimiz, ailelerimiz ve halkımızın iştirakini bekliyoruz" diye konuştu.

Pandemi döneminde aktivitenin önemini belirten Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. İsmail Gökhan; “Covid-19 döneminde çocuklar, gençler ve yetişkinler üzerinde sosyal ve psikolojik sıkıntılar yaşanmaktadır. Bizde bu süreçte spor aktiviteleri hazırladık.  Yüksekokulumuz tarafından hazırlanan çevrimiçi programla haftada 3 gün olacak olacak şekilde planladık.  Tam kapanma döneminde her kesin mutlaka hareket etmesi gerekiyor. Bizde öğrencilerimize ve halkımıza spor yapmak için eğitimli hocalarımızla hizmet vermekteyiz. Bu süreçte tüm halkımızı spor aktivitelerine katılmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Pazartesi, çarşamba ve cuma günleri saat 17:00-18:00 arası yapılacak egzersizlere https://harran-edu-tr.zoom.us/j/9463071323 zoom linki ile katılabilirsiniz.

Kaynak: Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü