Hızlı Erişim

Güzel Sanatlar Fakültemiz, Dünya Sanat Günü’nü Düzenlediği Panelle Kutladı

image

19.4.2021


Güzel Sanatlar Fakültemizde, 15 Nisan Dünya Sanat Günü kapsamında “Bereketli Hilalin Kalbinden Sanata Bakış” konulu bir panel düzenlendi.

Pandeminin etkisini giderek daha fazla hissettirdiği bu günlerde sanatın hayatımızdaki önemini hatırlatmak amacıyla düzenlenen panele yoğun bir katılım sağlandı.

Açış konuşmalarını Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu’nun gerçekleştirdikleri çevrimiçi düzenlenen panelin moderatörlüğünü, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Emine Teker yaptı.

 Şanlıurfa’nın bir sanat kavşağı olduğunun önemini vurgulayan Doç. Dr. Emine Teker’in konuşmasının ardından panele davetli konuşmacılar, izleyicileri, geçmişten günümüze uzanan bir sanat yolculuğuna çıkardılar.

Güzel Sanatlar Fakültesi’nin konuğu olarak panele katılan Necmettin Erbakan Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muzaffer Yılmaz, mağara resimlerinden günümüze gastronominin hikayesini dönem dönem ele alarak, mitolojik hikayelerle gastronomiye dair bilgileri tazelediği bir sunum gerçekleştirdi.

Panelin diğer konuğu Sanat ve Mimarlık Tarihçisi, Tiyatro Oyuncusu/ Eğitimcisi Mimar Erdal Zeki Tomar ise zaman kavramını Anadolu’da artık örneğine çok sık rastlanmayan muvakkithaneler üzerinden değerlendirerek, bu yapıların mimari özelliklerine değindi.

Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanımız Doç. Dr. Yeliz Selvi pandemi ile birlikte hayatımıza giren maskelerin dönüşüme uğrattığı portre kavramını geçmişten bugüne dek uzanan örneklerle anlattı. Panelde toplumsal yaşamın şekillenmesinde sanatın önemine değinen Öğr. Gör. Dr. Necla Tosmur ise Dünya Sanat Günü’nün önemini bir kez daha vurguladı.

Panelin ardından davetli konuşmacılar Doç. Dr. Muzaffer Yılmaz ve Mimar Erdal Zeki Tomar ile panelin diğer konuşmacılarına Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığımızca teşekkür belgeleri takdim edildi.